Wczytuję dane...
Waga produktu: 0.25 kg
Wysyłka od: 20.00 PLN

Rozmaryn (łac. rosmarinus officinalis) - gęsty, wiecznie zielony półkrzew, występujacy naturalnie w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Rozmaryn Blue Winter kwitnie błękitnymi  kwiatami od maja do czerwca. Dzięki zwiększonej zimotrwałości już po przykryciu igliwem bądź warstwą włókniny znosi mrozy do  -20° C.  Liście mają srebrzysto zielony odcień i doskonale komponują się w ogrodach skalnych jak i w skrzyniach balkonowych. Wczesną wiosną rośliny ozdabiają się wieloma pięknymi, mocno pachnącymi błękitnymi kwiatami.

Rozmaryn stosowany jest przede wszystkim w kuchni dla podkreślenia smaku potraw (dobrze się komponuje  z jagnięciną, rybami, drobiem, dziczyzną, duszonymi warzywami) coraz częściej stosuje się też rozmaryn jako składnik napojów i koktajli.

Rzadziej stosuje się go jako roślinę leczniczą, choć jej walory są ogromne. Rozmaryn jest bowiem zielem bogatym w związki czynne, zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe (głównie kwas rozmarynowy), jest też bogaty w olejki eteryczne. Jego spożywanie działa pobudzająco na czynność pęcherzyka żółciowego, moczopędnie, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Łagodzi skurcze przewodu pokarmowego. Zalecany jest w zaburzeniach trawienia, związanym ze złym funkcjonowaniem dróg żółciowych, niestrawności, wzdęciach i zaparciach. Doustnie stosuje się napar z suszonych liści rozmarynu.


	
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...