Wczytuję dane...
Waga produktu: 1.5 kg
Cena jednostkowa: 6.67 PLN
EAN: 10041055

Lawenda wąskolistna (łac. lavandula angustifolia) - pachnący krzew, naturalnie występujący na obszarze od Wysp Kanaryjskich po okolice Morza Śródziemnego oraz Indie. Liście lawendy są wąskie, podwinięte brzegiem, kłosowate kwiaty wybarwiają się na różne odcienie błękitu, fioletu, różu, purpury oraz srebrzystej bieli.

Warunki uprawy lawendy wąskolistnej: stanowisko mocno nasłonecznione; gleby ciepłe, suche, luźne, bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne.Po posadzeniu, pędy młodych roślin przycina się, by pobudzić krzewienie. W przypadku dojrzałych lawend, usuwa się obumarłe pędy w kwietniu, a drugi raz przycina się roślinę po przekwitnięciu. Nie zaleca się ściółkowania lawendy materiałami utrzymującymi w podłożu wilgoć; nadmiar wody jest szkodliwszy niż okresowa susza.

Lawendę wysadza się wzdłuż ogrodowych alejek, na skarpach, skalniakach, okółkach. Można z niej stworzyć niski żywopłot.

Kwitnienie: czerwiec - sierpień. Kwitnące kwiatostany przyciągają owady, szczególnie licznie pszczoły i motyle.

Wykorzystanie: pozyskiwane z lawendy wonne olejki eteryczne są wykorzystywane na skalę przemysłową w kosmetyce, lecznictwie oraz do aromatyzowania potraw. ceniony jest miód lawendowy otrzymywany z wielkich plantacji w krajach śródziemnomorskich. Zapach lawendy wykorzystuje się do odświeżania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz odstarszania moli.

Olejek lawendowy (kwiaty zawierają go do 3%) działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, przeciwbólowo i antyseptycznie. Napary z lawendy i olejek stosuje się zewnętrznie do ptrzemywania skóry, okładów, masaży, inhalacji. Pobudzają ukrwienie skóry, przyspieszają gojenie ran, zmniejszają objawy trądziku i opryszczki. Suszonymi kwiatami można wypełnić poduszkę, bo ich aromat ułatwia zasypianie.

Lawenda Sentivia Blue jest odmianą o zwartej, kompaktowej budowie, wcześnie kwitnącą (od połowy maja do połowy czerwca), osiągającą wysokość do 35-40 cm.  Obficie kwitnie, przyciągając liczne motyle i pszczoły. Kwiatostany lawendy Sentivia Blue mają bardzo atrakcyjny, intensywny niebieski kolor.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...