loadingimg

Wczytuję dane...
  • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Lawenda Vera 6 sztuk
    • następny
    •  
Cena: 25,00 PLN
Wysyłka od: 20.00 PLN
Poinformuj mnie gdy produkt będzie dostępny
  • Waga produktu: 1.5 kg
średnia: 0.0  ocen: 0
  • Opis produktu
  • Opinie Klientów

Lawenda wąskolistna (łac. lavandula angustifolia) - pachnący krzew, naturalnie występujący na obszarze od Wysp Kanaryjskich po okolice Morza Śródziemnego oraz Indie. Liście lawendy są wąskie, podwinięte brzegiem, kłosowate kwiaty wybarwiają się na różne odcienie błękitu, fioletu, różu, purpury oraz srebrzystej bieli.

Warunki uprawy lawendy wąskolistnej: stanowisko mocno nasłonecznione; gleby ciepłe, suche, luźne, bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne.Po posadzeniu, pędy młodych roślin przycina się, by pobudzić krzewienie. W przypadku dojrzałych lawend, usuwa się obumarłe pędy w kwietniu, a drugi raz przycina się roślinę po przekwitnięciu. Nie zaleca się ściółkowania lawendy materiałami utrzymującymi w podłożu wilgoć; nadmiar wody jest szkodliwszy niż okresowa susza.

Lawendę wysadza się wzdłuż ogrodowych alejek, na skarpach, skalniakach, okółkach. Można z niej stworzyć niski żywopłot.

Kwitnienie: czerwiec - sierpień. Kwitnące kwiatostany przyciągają owady, szczególnie licznie pszczoły i motyle.

Wykorzystanie: pozyskiwane z lawendy wonne olejki eteryczne są wykorzystywane na skalę przemysłową w kosmetyce, lecznictwie oraz do aromatyzowania potraw. ceniony jest miód lawendowy otrzymywany z wielkich plantacji w krajach śródziemnomorskich. Zapach lawendy wykorzystuje się do odświeżania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz odstarszania moli.

Olejek lawendowy (kwiaty zawierają go do 3%) działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, przeciwbólowo i antyseptycznie. Napary z lawendy i olejek stosuje się zewnętrznie do ptrzemywania skóry, okładów, masaży, inhalacji. Pobudzają ukrwienie skóry, przyspieszają gojenie ran, zmniejszają objawy trądziku i opryszczki. Suszonymi kwiatami można wypełnić poduszkę, bo ich aromat ułatwia zasypianie.

Lawenda (Lavandula angustifolia)typ Intermedia "Vera" charakteryzuje się bardzo długimi wrzecionowatymi kłosami na długich łodygach,kolor niebiesko- fioletowy, bardzo pachnąca. Rośnie gęsto i rozłożyście , poszukiwana i chętnie sadzona przez plantatorów ze względu na mocny aromat oraz dekoracyjne kwiaty po wyschnięciu. Susz nadaje się na bukiety i wianki.