Wczytuję dane...
Waga produktu: 1.5 kg
Cena jednostkowa: 4.67 PLN
Wysyłka od: 20.00 PLN

 

Cosmos, (cosmos atrosanguineus),kosmos czekoladowy, krwistoczerwony  to bardzo ciekawa roślina, której czerwonobrązowe kwiaty pachną czekoladą. Jest spokrewniona ze znanym jednorocznym onętkiem (inaczej kosmos podwójnie pierzasty). W naszych warunkach klimatycznych nie zimuje w gruncie. Kosmos czekoladowy można uprawiać w ogrodzie i w pojemniku na balkonie. Kwitnie od czerwca nawet do września. Ze względu na wygląd i oryginalny zapach kwiatów jest bardzo atrakcyjną ozdobą ogrodu. 

Kosmos czekoladowy

nie jest szczególnie wymagający co do gleby i stanowiska. Najbardziej odpowiada mu stanowisko nasłonecznione, ale nie za silnie, powinien rosnąć w lekkim półcieniu. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, gleba żyzna, bogata w składniki pokarmowe. Może to być odpowiednio uprawiona zwykła ziemia ogrodowa. Kosmos ładnie prezentuje się w ogrodzie na rabatach bylinowych i w ogródkach skalnych.

Kosmos krwistoczerwony

w polskich warunkach nie zimuje w gruncie. Jako bylina wytwarza bulwę, którą należy przezimować w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Na jesieni, po pierwszych przymrozkach, bulwy należy wykopać. Następnie za pomocą sekatora przycinamy wyrastające z nich pędy na długość 5 – 6 centymetrów. Tak przygotowane bulwy rozkładamy w suchym, przewiewnym miejscu, by obeschły. Należy je ułożyć na papierze albo lnianym płótnie

.

Po kilku dniach, gdy bulwy już obeschną, trzeba oczyścić je starannie z pozostałości ziemi, ułożyć w suchej skrzynce i przysypać trocinami. Skrzynkę stawiamy w miejscu chłodnym i ciemnym. Bulwy powinny tam pozostać do połowy maja. Po 15 – 20 maja, gdy miną już wiosenne przymrozki, można rośliny ponownie wysadzić do gruntu.